gartner sa stratil v oblakoch

cloud vs. cloud (ako si vybrať)
15. augusta 2016
ekonomika domén, alebo prečo by bez Websupportu nebolo na internete Slovensko
26. septembra 2016
Zobraziť všetko

gartner sa stratil v oblakoch

Gartner zverejnil čerstvý magic quadrant na cloudy a je to fajn čítanie, ale príliš zamerané na vzdušné zámky budúcich softvérových vlastností cloudu, než na prízemné porovnanie cloudov ako počítačových serverov prístupných cez sieť.

Tu kvadrant:

Gartner si všíma, že enterprise zákazníci stále prichádzajú do cloudu kvôli nákladovej efektivite, ale upozorňuje, že silnie s cloudom súvisiaca agilita a dynamika ako hlavný motivátor vstupu. Kladie dôraz na automatizáciu a self-service vlastnosti cloudových platforiem. Vyzdvihuje líderstvo AWS a Azure, ostatným predpovedá existenčné problémy. O Amazone otvorene priznáva, že jeho pokročilé vlastnosti sú určené len pre úzky okruh zákazníkov, zároveň ale líderstvo AWS v kvadrante otvorene odôvodňuje práve nimi.

Ponuku IaaS od Googlu doporučuje Gartner zvažovať len progresívnym zákazníkom na big-data a natívne cloudové aplikácie. IBM Softlayer klasifikuje ako službu vhodnú skôr pre menších zákazníkov, ale všíma si snahu IBM posilniť vlastnosti ich cloudu pre tradičné enterprise použitia. Dokument uznáva stratégiu Microsoftu dodávať Azure prostredníctvom partnerskej bázy, ale upozorňuje na možné chýbajúce skúsenosti partnerov Microsoftu v oblasti cloudu. Rackspace profiluje ako „firmu odborníkov“ so silným zameraním na podporu a manažované služby ponúkané na troch rôznych platformách. Spomínané sú aj rôzne iné cloudy, ktoré nie sú relevantné na našom trhu, ako Fujitsu, NTT, či CenturyLink.

Výsledné porovnanie sa podľa mňa príliš sústredí na novú funkcionalitu v IaaS cluodoch, fičúrie a špecialitky, ktoré zaujímajú skôr technologických vizionárov a inovátorov. Pre tých čo od cloudu čakajú „len“ výkonnú, stabilnú a efektívnu platformu na prevádzku aplikácií s rozumnou podporou, informácie skôr absentujú. Je to, dovolím si tvrdiť, trochu ako recenzovať autá a ignorovať výkon motora, spotrebu paliva, poruchovosť, či dostupnosť náhradných dielov a hodnotiť výrobcov áut len podľa nejakých posledných technologických vychytávok typu pripájanie smartfónov s novým USB-C rozhraním. Je príjemné nadchnúť sa budúcnosťou cloudov, ale Gartner sa mierne stráca v oblakoch a zabúda na realitu tradičných enterprise zákazníkov.

V poslednom blogu som argumentoval, že IaaS cloudy sú predovšetkým servery a od nich chceme hlavne to, čo sme od serverov vždy chceli: aby šlapali, nepadali, mali fajn konektivitu a dobrú bezpečnosť. A keď sa voľačo pokazí, aby sa bolo koho popýtať o pomoc. Pri výbere cloudu preto dbajte predovšetkým o to. Gartner report ponúka skvelý pohľad do budúcnosti, kde budeme postupne zverovať cloudovým providerom aj časti softvérovej infraštruktúry a kupovať si sofistikované PaaS služby. Má však obmedzenú výpovednú hodnotu, ak potrebujete presunúť do cloudu firemné aplikácie a načrieť do už klasických výhod súvisiacej bezpečnosti, efektivity a flexibility.

 

 

1 Comment

  1. Jaro Pudelka píše:

    No, Cloud je predovšetkým návrat k centrálnemu modelu ala zOS/Mainframe. A všetci tu riešia zdieľanie, security a čo ja viem čo ešte, pričom mainframe to všetko má už dávno – Paralel sysplex, Virtual OS, RACF, Virtual Storage, Virtual Tape, DB2, etc. Ale toto je pre pánov z Gartner dosť veľká španielska dedina, až mesto.